Сервис - функция, явяваща се точно определена, самодостатъчна и не зависеща от контекста или състоянието на другите сервизи.
© Христо Тужаров, 2012 |
СЕРВИЗ ОРИЕНТИРАНА АРХИТЕКТУРА SOA
|
РАЗПРЕДЕЛЕНА ОБРАБОТКА НА ДАННИ
СЕРВИЗ ОРИЕНТИРАНА АРХИТЕКТУРА SOA
|
Подход SOA (Service-Oriented Architecture)Подход, същността на който се състои в разработка на програмно осигуряване, основано на използване на сервизи със стандартизирани интерфейси.
Архитектура SOA не е зависима от езици за програмиране, платформи, или протоколни спецификации. Тя не е продукт или спецификация, поради което тя не може да бъде закупена и инсталирана като готово решение.
При SOA програмното приложение се събира на части от няколко модула (комплектуващи), а не се пише код „ от и до”.
Практически архитектурата SOA изисква не само сервизи, но и средства, с помощта на които тези сервизи могат да бъдат открити и включени, независимо от използваната инфраструктура.
Архитектурата включва множество компоненти – сървъри за приложения, свързващо ПО, репозитари и даже специализирани пакети за централизирано управление на SOA.
Цели на подхода SOA
Базис на подхода SOA
Определение за SOAПарадигма, предназначена за проектиране, разработка и управление на дискретни единици логика (сервизи) в компютърна среда
Приложението на този подход изисква от разработчиците:
Функционална схема на SOAВ най общ вид предполага наличието на три основни участника: доставчик на сервиза, потребител на сервиза и регистър на сервизите.
Взаимодействието на участниците се състои в следното:
SOA реализира мащабируемост на сервизите – възможност за добавяне на сервизи, както и тяхната модернизация.
Доставчикът на сервизи и неговите потребители не са свързани – те общуват с помощта на съобщения. Тъй като интерфейсът не трябва да зависи от платформата, то и технологията използвана за определяне на съобщението също не трябва да зависи от платформата. Поради това като правило, съобщението се явява XML-документи, които съответстват на XML-схемата.
Откритите стандарти, описващи XML и Web - сервизите, позволяват прилагане на SOA във всички технологии и приложения, използвани в компаниите.
Сервизите, ключов компонент на SOA
Определения за сервизи
Сервиз – инфраструктура и специализирани приложения, създавани за удовлетворяване на определени потребности.
Сервис - единица работа, изпълнявана от името на някакъв информационен субект, например, потребител или друга програма.
Услуга – предоставена функция на потребителите, по заявена от тях потребност.
Сервизите в архитектурата се явяват бизнес - функции, предназначени за осигуряване на съгласувана работа на големи, състоящи се от много части програмни приложения.
По същество сервизите са строителни блокове, отразяващи бизнес логиката в разработваните приложения.
Мястото където сервизите „обитават” се явява сървъра за приложения (WebLogic от BEA Systems, WebSphere от IBM, Application Server от Oracle или Java AS).
Web-сервизиБез значение на това, че основните принципи и положения на SOA са установени много преди появата на Web-сервизите, днес те заемат централно място в концепцията SOA. Използването на XML и Web-сервизи поставя SOA на по-високо ниво.
Web-сервизите се базират на широко разпространени и открити Интернет протоколи: HTTP, XML, UDDI, WSDL и SOAP. Именно тези стандарти реализират основните изисквания на SOA:
Днес Web-сервизите се разглеждат като ефективен инструмент за интеграция, в т.ч. за взаимодействие на процеси изпълнявани в различни компании. Web-сервизите се явяват крайъгълен камък за архитектурата SOA по следните причини:
Връзка на SOA с XML Архитектурата SOA се базира на открити стандарти и поддържа платформено - независима бизнес интеграция. В тази връзка, на нея е необходима съответна инфраструктура, която трябва да се поддържа от всички участващи страни. В центъра на тази инфраструктура се намира технологията XML. Причини за използване на XML:
Примери за стандарти, основани на XML и използвани в SOA:
SOAP - прост, основан на XML протокол, позволяващ обемен на информация с транспортен протокол, такъв като HTTP. Благодарение на използването на XML протокола SOAP има следните предимства:
WSDL. - документ, написан на XML и описващ Web - сервиз. Той определя месторазположението на сервиза. WSDL-файла описва четири неща:
Electronic Business using eXtensible Markup Language (ebXML) - езикът ebXML се явява стандартен начин за определяне на бизнес транзакциите, които си се извършват между различни бизнес субекти.
|