© Христо Тужаров, 2012
|
История на облачния компютинг
|
АРХИТЕКТУРА НА ОБЛАЧНА СИСТЕМА
ПРЕДИМСТВА НА ОБЛАЧНИЯ КОМПЮТИНГ
МОДЕЛИ И АРХИТЕКТУРИ НА ОБЛАЧЕН КОМПЮТИНГ
|
Исторически факти за облачния компютинг Идеята за представяне на компютърни ресурси във вид на облак не е нова.
1961 г. - математикът Джон Маккарти, един от бащите на изкуствения интелект, предвижда че изчисленията могат да бъдат организирани като обикновена публична услуга (public utility).
1997 г. - икономистът Рамна Челаппа нарича облачни изчисления (cloud computing) такава парадигма, в която границата между изчислителните ресурси ще станат не толкова технически, колкото икономически.
Практически движението към облачните технологии започва в края на 90-те години на ХХ век., когато Марк Андрeсен и Джим Кларк, създатели на Netscape, регистрират компания с характерното название Loudcloud (гърмящ облак). Те първи осъзнават перспективността на оказване на услуги по мрежата, но идеята им не се реализира, поради липса на пазарно търсене.
От време на време тази идея изплува при разсъждения около термини като autonomic, utility и други разновидности на компютинга. Паралелно се усъвършенстват и сервизните технологии.
2002-2003 г. – се осъзнаваq че настъпва времето на сериозни промени в информационните технологии и по специално в сервиз ориентираните архитектури.
2005 –2006 г. - се заговаря за гигантски, глобални облаци, които могат да съберат в себе си световните изчислителни мощности, което повече прилича на фантастика.
Ерик Шмидт, тогава генерален директор на Google, представя на конференцията по търсещи машини Search Engine Strategies Conference перспективен, по негово мнение , модел на компютинга, за пръв път наричайки го облак.
2010г. – започват реални действия по реализация на концепцията.
Облачният компютинг не само е следващата стъпка в развитието на виртуализацията, но може да се характеризира и като нов етап в еволюцията на информационните технологии
Поколения компютинг
Първо поколение компютинг – до началото на 80-те г. на ХХв.
Второ поколение компютинг – 80-те г. на на ХХв.
Трето поколение компютинг - 90-те г. на на ХХв.
Четвърто поколение компютинг – след 2010 г.
|