©Христо Тужаров, 2009
|
ВУЗ КАТО ОБУЧАВАЩА СЕ ОРГАНИЗАЦИЯ
|
ВУЗ КАТО ОБУЧАВАЩА СЕ ОРГАНИЗАЦИЯ ПРИНЦИПИ НА ОБУЧАВАЩАТА СЕ ОРГАНИЗАЦИЯ
|
ВУЗ - обучаваща се ортанизацияВ общество, където базова парадигма е управлението на знания, се променят подходите към структурата, организацията и функциите на ВУЗ, като на на първо място е необходимо да бъде създадена организация, ориентира към "обучаваща се организация".
Сенге счита, че именно ВУЗ подхождат на определението "обучаваща се организация", тъй като основна сфера на дейност на университетите е: създаване, натрупване, предаване и разпространение на знания.
Именно там студентите могат да се научат самостоятелно да мислят и да се усъвършенстват в съответната професионална област.
Питър Дракър отбелязва, че образованието става център на обществото на знание, а учебните заведения – негови най-важни организации. Той добавя "няма нищо удивително в това, че придобиването и разпределението на формални знания заема такова място в обществото на знания, каквото са заемали придобиването и разпределението на собствеността и дохода в продължение на тези два или три века, които ние наричаме "епоха на капитализма"
Правила за обучаваща се организацияИзследвайки най-добрите практики в стратегическия мениджмънт на качеството, Асоциацията на Европейските университети (EAU) извежда следните правила за "обучаваща се организация ":
Критерии за обучаваща се организацияШведското национално агентство за висше образование предлага следните критерии за "обучаваща се организация":
|