© Христо Тужаров, 2008 |
ИЗБОР НА МЕТОДОЛОГИЯТА
|
||||||||||||||
ИЗБОР НА МЕТОДОЛОГИЯТА ПРЕДВАРИТЕЛНО ПРОУЧВАНЕ АНАЛИЗ НА РЕАЛИЗУЕМОСТТА |
Съществуват много методологии за проектиране на информационни системи. Всяка от тях има силни и слаби страни, различни области на приложение и различни цели. Няма универсално приемлива методология за проектиране на всяка една информационна система.
Целта на настоящето изложение е да се анализират предпоставките, да се оцени опитът и на основата на новите изисквания, породени от развитието на компютърните технологии, да се предложи методология, предназначена за проектиране на нечувствителна система, изградена на модулен принцип с възможности за лесна адаптация.
Общи принципи за разработка на ИС
Въпроси, на които дава отговор методологията Методологията за разработка на информационните системи се дефинира като съвкупност от философия, фази, правила, техники, средства, документация, мениджмънт и обучение на разработчиците.
Въпроси за решаване
Изисквания към методологията
Добър краен продукт
Добър процес на разработка
Стандартизиран процес на разработка
Общи слабости на методологиите
Липса на взаимодействие с останалите области. Много методологии игнорират изследванията в такива свързани области като например социотехническото проектиране.
Липса на адекватна методологична основа Все още няма общоприета дефиниция на информационната система, на нейните цели и предназначение, както и на концептуална база, която може да бъде изведена от теорията на системите.
Липса на ясно разбиране за философските предпоставки в разработката на системите. Всяка методология се базира на известни предположения относно разработката на ИС, но в много от случаите те не са ясно дефинирани и не е анализирано тяхното въздействие върху практиката на разработката.
Причини за неуспеха на методологиите
* Опитват се да помогнат при решаване на проблеми, но вместо това създават нови. * Може и да притежават добри принципи за анализ и проектиране, но те да не са правилно приложени * Прилагат се за ситуации, които не изискват промени, а новата информационна система ги налага * Прилагат от хора, които не си дават сметка за възможните социални и психологически последици от прилагането им. * Не могат да решат проблеми, които са вродени за системата и не могат да изчезнат, колкото добри да са анализът и проектирането
Изисквания, породени от развитието на информационните технологии
Тенденции
Извод: Проектирай, като отчиташ факта, че с парите, които имаш днес, утре ще можеш да купиш техника с много по-големи възможности.
Извод: Отлагай купуването на техниката и софтуера до последно, т.е. докато не се убедиш, че информационната системата е напълно готова за експлоатация. Ще спечелиш възможности, а може би и средства.
Извод: Отчитай възможностите, които дава работата в мрежова среда.
Извод: Планирай участие на потребителите в процеса по създаване на приложения.
Технологии
Изисквания за потребителско участие
Трябва да се подчертае, че темата за потребителското участие все повече се налага.
Едно изследване показва, че докато през 1982 г. само около 10% от времето на разработчиците е отивало за работа с потребителите, през 1987г. то става 45%, а през 90-те години достига 90%.
Потребителското участие в разработката поставя начало на фундаментални промени в организацията.
Необходимост от потребителско участие
Нива на участие на потребителите
Консултативно участие Това е най-ниското ниво на участие и оставя основната работа по проектирането в ръцете на системния аналитик, но се опитва да гарантира, че всички от персонала са уведомени за предстоящите промени.
Системните аналитици се насърчават да предоставят повече възможности на потребителите да участват в проектирането, което да доведе до удовлетворение от работата.
Предлага се организирането на работни групи, за да се дискутират новите аспекти на системата и да се предлагат алтернативи.
Представително участие То изисква по-високо ниво на участие от страна на потребителите. При него “проектната група” се състои от системни аналитици и представители от страна на потребителите.
Вече не се очаква специалистите по информационни технологии да диктуват на потребителите варианта на новата система. Думата на клиента има еднаква тежест с тази на разработчика.
Необходимо е от страна на потребителите да участват всички заинтересовани от новата система.
Консенсусно участие Тази форма се опитва да въвлече всички потребители в процеса на проектиране и така цялата разработка става потребителски ориентирана. По този начин процесът на вземане на решения може да се удължи, но ползата е, че всички са ангажирани с крайното решение
Участие на потребителите в различните етапи от жизнения цикъл
Изисквания за внедряване на методологията в практиката
Практическото използване на понятието “методология за разработката на ИС” означава нещо повече от обикновен набор от техники и средства.
Разширеният възглед върху методологията предполага, че тя трябва да бъде по-подробно обяснена, така че да бъде използвана на практика.
По този начин тя трябва да се пригоди към света на пазара, където методологията обикновено е търговски продукт, който трябва да включва:
|